Following is the updated list of Andhra Pradesh Cabinet Ministers with their departments and areas of operating:

  1. Nara Chandrababu Naidu
    Chief Minister of Andhra Pradesh, General Administration Department, Law & Justice, Energy, Infrastructur, Investment, Industries & Commerce, Public Enterprises, Cinematography, Tourism, All other Portfolios not allocated
  2. K.E.Krishna Murthy
    Deputy Chief Minister, Revenue, Stamps & Registration
  3. N.Chinarajappa
    Deputy Chief Minister, Home, Disaster Management
  4. Yanamala Ramakrishnudu
    Finance & Planning Commercial Taxes, Legislative Affairs
  5. C.H.Ayyannapatrudu
    Roads and Buildings
  6. Devineni Uma Maheswara Rao
    Water Resources Management
  7. Dr. P.Narayana
    Municipal Administration & Urban Development, Urban Water Supply & Urban Planning
  8. Paritala Sunithamma
    SERP, Women Empowerment, Child Welfare, Disabled and Senior Citizens Welfare

  9. Sri Prathipati Pulla Rao
    Price Monitoring, Consumer Affairs, Food and Civil Supplies
  10. Kamineni Srinivas
    Health and Medical Education
  11. Ganta Srinivasa Rao
    Human Resources Development (Primary Education, Secondary Education, Higher and Technical Education)
  12. Atchannaidu KinjarapuTransport
    BC Welfare and Empowerment, Handlooms and Textiles
  13. Raghava Rao Sidda
    Environment and Forests, Science and Technology
  14. Kollu ravindra
    Law and Justice, Skill Development, Youth, Sports, Unemployment Benefits, NRI Empowerment and Relations
  15. Pydikondala Manikyala Rao
    Endowments
  16. Nara Lokesh
    Panchayat Raj, Rural Development, Information Technology and Communications
  17. Kimidi Kala Venkata Rao
    Energy
  18. R.V.Sujay Krishna Ranga Rao
    Mines and Geology
  19. K.S. Jawahar
    Excise
  20. Pithani Satyanarayana
    Labour, Employment, Training and Factories
  21. Nakka Ananda Babu
    Social Welfare and Empowerment, Tribal Welfare and Empowerment
  22. Somireddy Chandramohan Reddy
    Agriculture, Horticulture, Sericulture and Agri-Processing
  23. Ch. Adi Narayana Reddy
    Marketing and Warehousing, Animal Husbandry, Dairy Development, Fisheries and Cooperatives
  24. Bhuma Akhila Priya
    Tourism, Telugu Language and Culture
  25. Kalava Srinivasulu
    Rural Housing and I and PR
  26. N. Amaranatha Reddy
    Industries, Food Processing, Agri Business, Commerce and Public Enterprises